Beskidy – plan wycieczki

Beskid Żywiecki to prawdziwy raj dla amatorów pieszych wędrówek. Niezwykle szeroka oferta szlaków turystycznych oraz dobrze rozbudowana baza noclegowa sprawia, że rejon ten bardzo chętnie jest odwiedzany przez liczne grupy turystów.

W Beskidzie Żywieckim ciekawych i atrakcyjnych miejsc jest pod dostatkiem. Naszym zdaniem jednym z ciekawszych jest Zawoja, do odwiedzenia której pragniemy zachęcić miłośników górskich klimatów. To stąd właśnie można rozpocząć wiele atrakcyjnych wycieczek pieszych.

W Zawoi można spędzić urlop jak i wpaść tutaj na weekend. My chcieliśmy zaproponować Państwu jednodniową wycieczkę po Zawoi i okolicach.

Proponujemy pieszą wędrówkę od Zawoi Widły poprzez Zawoję Czatoże, Zawoję Markową do Zawoi Podryżowane. Trasa ma raczej charakter spacerowy. Można ją pokonać w 2 godziny i 15 minut.

  • Zaczynamy naszą wycieczkę od Zawoi Widły, gdzie swój początek mają szlaki żółty i zielony, którymi można dotrzeć do schroniska na Markowych Szczawinach. Przysiółek Widły położony jest wzdłuż drogi asfaltowej i ta właśnie drogą monotonnie i równomiernie pod gorę prowadzą szlak zielony i żółty. Idąc droga będziemy mieli okazję podziwiać przepiękną panoramę masywu Babiej Góry, która będzie nam towarzyszyć przez kilkanaście minut. Po tym mniej więcej czasie będziemy mijać niewielka kapliczkę, a nieco dalej kościół parafialny w Zawoi Wilczna.
  • Za moment przekraczamy mostek nad potokiem i jesteśmy w Zawoi Składy. Osiedle to posiada najbogatszą bazę noclegową w całej Zawoi. Za tym przysiółkiem idące dotąd razem szlak zielony i żółty zaczynają się rozwidlać. Zielony prowadzi w kierunku przysiółku Markowa natomiast żółtym dojdziemy do Zawoi Czatoża.
  • Dotarcie do Zawoi Czatoża to gdzieś 45 minut. Tutaj czeka na nas niesamowity widok na Babią Górę. Warto więc na trochę się zatrzymać i delektować rozpościerającą się jedną z najcudowniejszych panoram Babiej Góry. Idąc dalej jeszcze przez pewien czas będziemy mogli cieszyć oczy tymi widokami, a za chwilę zostaną one przesłonięte przez zbocze Mokrego Kozuba. Tutaj zauważyć możemy liczne wyciągi narciarskie. Mijając przysiółek Czatoża wkraczamy na szlak niebieski, który prowadzi nas do Zawoi Markowa. Po drodze mijamy dzwonnice loretańską oraz Trzy piwniczki. Są to obiekty przy których warto się zatrzymać
  • Spacer po tej trasie zajmie nam gdzieś 25 minut. Kiedy znajdziemy się już w Markowej warto zejść nieco niżej by dotrzeć do pawilonu wystawowego Babiogórskiego Parku Narodowego. W pawilonie zobaczyć można wystawę stałą, przybliżającą odwiedzającym przyrode babiogórska oraz kulturę lokalną. Dalszy odcinek tego szlaku doprowadzi nas do hali widokowej skąd rozpościera się ładny widok na przysiółki Zawoi, stąd też podziwiać można grzbiet Kiczory. Kiedy już nacieszymy się tymi widokami czas ruszać dalej. Szlak będzie nas wiódł przez chwilę szeroką leśna drogą, a następnie odbija i wiedzie nas na grzbiet Starego Gronia
  • Po dotarciu na Stary Groń mamy do wyboru: iść dalej szlakiem niebieskim bądź zdecydować się na szlak czarny. Proponujemy szlak czarny skręcający w lewo. Idąc tym szlakiem za około 35 minut dotrzemy do celu naszej wędrówki- Zawoi Podryżowane. Po drodze dotrzemy do hali widokowej, z której rozciąga się rozległy i urzekający widok na pasmo Jałowieckie oraz Babią Górę.