Garść zakopiańskich atrakcji

 

Zakopane to druga co do wielkości miejscowość Podhala i największy ośrodek turystyczny w polskich górach. Bardzo często nazywane jest też „ zimową stolicą Polski”. Miasto to kusi ogromem atrakcji turystycznych, którymi można by było obdzielić wiele innych miejscowości. Śmiało można powiedzieć, że tak właściwie Zakopane samo w sobie jest ogromną atrakcją, od wielu już lat fascynujące turystów. Słynny w całej Polsce deptak Krupówki, tradycyjna zabudowa oraz wszechobecny folklor zadziwiający swoją oryginalnością to niezaprzeczalne atuty tego miejsca.

Genialne wprost położenie Zakopanego sprawia, że jest to wspaniały i najlepszy punkt wypadowy w Tatry oraz doskonałe miejsce wypoczynku zarówno zimową jak i letnią porą. O atrakcjach i ciekawych miejscach tego fantastycznego ośrodka można by pisać bez końca. My postaramy się przedstawić przynajmniej te, które w naszej subiektywnej opinii godne są polecenia.

Zacznijmy może od jednej z najpopularniejszych polskich ulic, czyli od wspomnianych już wyżej Krupówek. Jest to słynny deptak Zakopanego stanowiący centrum kulturowe i zakupowe. To tutaj usytuowane są klimatyczne knajpki góralskie i wytworne restauracje oraz liczne sklepy i instytucje. Tutaj także stoją dorożki i wozy z regionalnymi pamiątkami oraz oscypkami. Krupówki oferują nam także takie atrakcje jak zrobienie sobie zdjęcia niedźwiedziem, przejażdżka dorożką czy też namalowanie przez artystę naszego portretu. Mówiąc o Krupówkach musimy również wspomnieć, że z ulicy tej rozciąga się piękny widok na Gubałówkę.

Następną, godną uwagi atrakcją Zakopanego jest Wielka Krokiew, która stała się nieodłącznym punktem w planach zwiedzania odwiedzających Zakopane turystów. Wielka Krokiew jest największą skocznią narciarską w Polsce. Jest to też jeden z największych obiektów sportowych na terenie naszego kraju.

Pasjonatom kultury i życia górali ( i nie tylko im ) proponujemy odwiedzenie Muzeum Tatrzańskiego jednego z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Wystawy eksponowane w tym muzeum ukazują niezwykłe bogactwo Podhala i Tatr.

Będąc w Zakopanem warto trochę czasu spędzić w wykorzystującym źródła geotermalne Aquaparku, który oferuje wypoczynek w otoczeniu licznych wodnych atrakcji, takich jak miedzy innymi, baseny, sauny, jacuzzi, hydromasaże, lodowa grota, słoneczna łąka, dzika rzeka, zjeżdżalnie i kręgielnia. Dużym plusem tego Aquaparku jest fantastyczna lokalizacja z widokiem na Tatry, Gubałówkę i Giewont.

Stosunkowo nową atrakcją w Zakopanem jest domek do góry nogami. Jest to miejsce wyjątkowe i niesamowicie ciekawe. Dom postawiony jest na dachu, a dodatkowo z ukosa. Chodzi się w nim po suficie, a przedmioty wiszą uczepione podłogi, Dodatkowy ukos sprawia, że utrzymanie równowagi staje się tutaj pewnym problemem, błędnik nie funkcjonuje prawidłowo i występują zawroty głowy.

Gubałówka to kolejne miejsce, które chcemy polecić. Jest ona bardzo częstym celem wielu turystów przyjeżdżających do Zakopanego. Można się tam dostać między innymi koleją linową. Podróżując komfortowym wagonem z przeszklonym dachem mamy okazję podziwiać cudowną panoramę Tatr. Gubałówka odwiedzana jest zarówno latem jak i zimą. Góra ta jest doskonale przystosowana dla uprawiania zimowych sportów dlatego jest bardzo popularna wśród amatorów białego szaleństwa. Skoro już jesteśmy na Gubałówce, to warto wspomnieć o parku linowym „ Złota Grań”, który usytuowany jest na szczycie tej góry. Jest to idealne miejsce na czynny wypoczynek przez cały rok.

Dużą atrakcją jest również kolej linowa na Kasprowy Wierch. Kolej wjeżdża na sam szczyt Kasprowego Wierchu. Przejażdżka odbywa się w kabinach wyposażonych w panoramiczne szyby, które umożliwiają delektowanie się najpiękniejszymi pejzażami górskimi w Polsce. Na górnej stacji kolejki znajdują się tarasy z punktami widokowymi.

Goszcząc w Zakopanem koniecznie odwiedźmy stary kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest najstarszą świątynią, a zarazem jednym z najcenniejszych zabytków w Zakopanem. Innym nie mniej ciekawym obiektem sakralnym jest Jaszczurówka. Jest to drewniana kaplica p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kaplica ta należy do najbardziej znanych polskich dzieł architektury.

W Zakopanym rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych szlaki te prowadzą na tatrzańskie szczyty i w dolinki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednym z najsłynniejszych, a zarazem i najtrudniejszych szlaków w naszym kraju jest Orla Perć. Dobrze widocznym z wielu miejsc Zakopanego jest Giewont. Ten słynny „Śpiący Rycerz” górujący nad Kotliną Zakopiańską jest jednym z symboli Tatr. Na szczyt Giewontu prowadzi dość łatwy szlak niebieski.

Zakopane jak na zimową stolicę Polski przystało jest rajem dla amatorów białego szaleństwa. Znajduje się tu kilka ośrodków narciarskich, wyciągi, wypożyczalnie sprzętu oraz szkoły narciarskie. Najsłynniejszą narciarską górą w Polsce jest bezapelacyjnie Kasprowy Wierch. Przygotowanych jest tu 14 kilometrów tras narciarskich na naturalnym śniegu. Oprócz Kasprowego Wierchu wymienić by wypadało również Centrum Narciarskie Nosal z 6 trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności, Ośrodek Harenda oraz Ośrodek Polana Szymoszkowa.

Przedstawiając atrakcje w Zakopanem nie możemy pominąć szeroko pojętej rozrywki. W Zakopanem funkcjonują liczne puby i dyskoteki, w których można szaleć do białego rana. W regionalnych karczmach oraz podczas plenerowych imprez można posłuchać śpiewu i muzyki wyjątkowych góralskich kapel. Zakopane to miejscowość rozlicznych festiwali, imprez sportowych oraz wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych. Najwięcej atrakcji czeka na turystę w lecie bądź w zimie. Wówczas oferta rozrywkowa jest tutaj najbardziej urozmaicona.