Korona Ziemi warta odwiedzenia

Korona Ziemi

Beskid Żywiecki to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Można tu delektować się przepięknymi widokami i korzystać z ogromu atrakcji jakie ma do zaoferowania ten region. Wypoczynek w tym przeuroczym zakątku Polski można polecić zarówno tym wszystkim, którzy są spragnieni spokoju i podziwiania malowniczych górskich krajobrazów, a także tym, którzy preferują aktywny wypoczynek. Jednym słowem, Beskid Żywiecki to wspaniałe miejsce na spędzenie niezapomnianego urlopu.

W Beskidzie Żywieckim leży wiele niezwykle ciekawych miejscowości turystycznych, które oferują turystom mnogość wrażeń. Niewątpliwie jedną z najpiękniejszych wsi Beskidów jest położona u stóp Babiej Góry Zawoja. Miejscowość ta otoczona jest pasmem Górskim, które kryje w sobie niezliczoną ilość kilometrów szlaków turystycznych oraz mnóstwo atrakcyjnych miejsc. Na uwagę zasługują również znajdujące się w Zawoi zabytki. Na niezwykłe walory tej urokliwej miejscowości składa się również niesamowite bogactwo zieleni, wyjątkowa malowniczość oraz dużo terenów rekreacyjnych.

Nie sposób wymienić tego wszystkiego co czeka na Gości w Zawoi. Z pośród szeregu atrakcji chcieliśmy jednak nieco przybliżyć najnowszy projekt jaki udało się tutaj zrealizować. Od niedawna można zwiedzać Centrum Górskie Korona Ziemi gdzie na zwiedzających czekają makiety najwyższych szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, w którym można zobaczyć z bliska najwyższe szczyty na naszym globie. Nie tylko z resztą zobaczyć, ale i dotknąć. Obok najwyższych szczytów wszystkich kontynentów można również obejrzeć interaktywną makietę Babiej Góry, a nawet zajrzeć do jej środka.

korona-ziemi-budynek

Ośrodek liczy około 1200 metrów kwadratowych powierzchni, a jego centrum stanowi sala wystawiennicza z olbrzymimi makietami wszystkich najwyższych szczytów. Makiety dokładnie odwzorowują charakterystykę i wysokość poszczególnych szczytów. Bezsprzecznie unikatowym rozwiązaniem jest możliwość poznania wnętrza Babiej Góry.

Zdobywanie Szczytów - sala multimedialnaRozsuwana zewnętrzna makieta Babiej Góry odzwierciedli odwiedzającym budowę geologiczną. Każda makieta znajduje się na specjalnym postumencie z wbudowanym dotykowym ekranem, który służy dla celów edukacyjnych oraz do prowadzenia ścieżki edukacyjnej „Zdobywanie Szczytów”. Zanim jeszcze ujrzymy Mont Everest czy Mont Blanc najpierw czeka na nas sala multimedialno – ekspozycyjna, w której można zobaczyć ciekawą wystawę poświęconą wybitnym wyczynom polskich himalaistów. Jest to miejsce popularyzacji kultury górskiej. Jak mówią twórcy tego przedsięwzięcia, misją Centrum Górskie Korona Ziemi jest przedstawienie zagadnień z dziedziny geografia, geologii oraz etnografii.

park linowy - Korona ZiemiNiedaleko Centrum znajduje się miasteczko archeologiczne dla najmłodszych naukowców. To tutaj pod czujnym okiem profesjonalistów mogą oni poprzez zabawę zdobywać wiedzę związana z tematyka górską. W części zewnętrznej Centrum zlokalizowana jest ścianka wspinaczkowa. Do Centrum Górskiego Korona Ziemi przynależy również Park Linowy Las Przygód.

 

 

park linowyPark Linowy to ponad kilometr tras zróżnicowanych pod względem trudności i prowadzących pomiędzy drzewami. Na Gości czeka tutaj ponad 60 atrakcji i 15 niespodzianek, a także 4 trasy różnej trudności. Park przeznaczony jest dla dzieci w każdym wieku i dla dorosłych. Pobyt tutaj dostarcza niezapomnianych wrażeń oraz budzi wśród dzieci i dorosłych chęć do aktywnego trybu życia i zdobywania wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców. W Lesie Przygód znajduje się również specjalna ścieżka edukacyjna dla najmłodszych „ Mały Odkrywca Lasu”. Ta napowietrzna ścieżka edukacyjna w doskonały sposób łączy zabawę z odkrywaniem fauny i flory polskich lasów.