Hotel Beskidzki Raj Medical SPA - sala konferencyjna dostępna na MojeKonferencje.pl Hotel Beskidzki Raj - Sale Weselne
Hotel Beskidzki Raj*** Medical SPA, Stryszawa, Zawoja
Kamera live
Hotel Beskidzki Raj*** Medical SPA, Stryszawa, Zawoja

Program nauczania Rajski

27/ 09/ 2023
28/ 09/ 2023

Program nauczania Rajski

Poziom I

Założenia: oswajanie z nartami, nauka wstawania na nartach po upadku, samodzielne poruszanie się na nartach, nauka ruszania oraz hamowania na nartach, krótkie zjazdy z zatrzymaniem. Dyplom przyznawany po każdym egzaminie.

Szacowany czas szkolenia: 4- 6 godzin.

1. Obrót na nartach o 360 stopni poprzez przestępowanie stojąc na płaskim stoku, dziecko wykonuje obrót na nartach wokół własnej osi o 360 stopni przestępując z narty na nartę z zastosowaniem techniki rozwarcia nart pod kątem 45° w kierunku do stokowym.

2. Podchodzenie równoległe i samodzielne wstawanie ze śniegu po upadku na płaskim/średnio nachylonym terenie, stojąc bokiem do linii spadku stoku, dziecko wykonuje podejście odstawiając górną nartę i dostawiając dolną. Podejście kończy się siadem bocznym na śniegu w układzie nart prostopadłym do linii spadku stoku i samodzielnym wstaniem

3. Wolny zjazd i zatrzymanie w pozycji płużnej na odcinku ok. 20m- 40m na lekko nachylonym stoku dziecko wykonuje zjazd i zatrzymanie w pozycji płużnej z rękami w układzie wysuniętym do przodu w okolicach bioder lub dłońmi opartymi na kolanach, sylwetka narciarza lekko pochylona w stronę dziobów nart.

4. Nauka bezpiecznego upadania.

5. Nauka podnoszenia się z po upadku.

6. Podejście schodkowaniem- na nartach ustawionych równolegle w poprzek stoku należy kolejno odstawić nartę górną i dostawić do niej nartę dolną. Wraz z zwiększającym się nachyleniem zwiększać zakrawędziowanie nart przez pochylenie kolan do stoku

7. Podejście rozkrokiem – podeście wykonywane na rozstawionych nożycowo i zakrawędziowanych nartach.

Poziom 2

Założenia: samodzielne zjazdy pługiem po wyznaczonym torze, kontrola prędkości, wykonanie narciarskich ćwiczeń koordynacyjnych. Dyplom przyznawany po każdym egzaminie.

Szacowany czas szkolenia: 5- 8 godzin

1. Zjazd wzdłuż linii spadku stoku z przyjęciem na zmianę pozycji płużnej i równoległej kontrolowanie prędkości: narty ustawione równolegle (nabieranie prędkości) => przejście do pozycji płużnej z ramionami rozłożonymi na boki lub dłońmi opartymi na kolanach (wyhamowanie prędkości)

2. Narciarskie zadania koordynacyjne na wytyczonym odcinku zjazd z przekładaniem "pałeczki" przed sobą z prawej ręki do lewej na wyciągniętych ramionach. Rozpoczęcie i zakończenie każdego zadnia jest oznaczone lub wskazane przez instruktora.

3. Slalom pługiem po wyznaczonym torze omijanie przeszkód jadąc skrętami o różnych promieniach.

4. Zasady pierwszeństwa przejazdu na trasie narciarskiej.

5. Ogólne zasady bezpieczeństwa na trasach zjazdowych oraz stokach narciarskich.

Poziom 3

Założenia: samodzielne zapięcie nart i wyjazd wyciągiem orczykowym, kontrola prędkości, umiejętność równoległego ułożenie nart w końcowej fazie skrętu. Zjazdy z kijkami. Dyplom przyznawany po każdym egzaminie.

Szacowany czas szkolenia: 5- 8 godzin

1. Zjazd skrętami narty w przeważającej części skrętu prowadzone równolegle – możliwe rozpoczęcie skrętu z pługu. Tor jazdy -slalom

2. Narciarski tor przeszkód przejazd po wytyczonym torze skrętami o różnym promieniu, przejazd pod przeszkodą, nagłe zatrzymanie

3. Ześlizgi – sposób przemieszczania się po stoku, w którym narty ustawione są prostopadle lub skośnie do kierunku poruszania się. Są formą przygotowania do ciętego prowadzenia nart.

Boczny - stojąc w poprzek stoku w układzie do stokowym zmniejszyć stopień zakrawędziowania nart przez zmniejszenie głębokości układu do stokowego, rozpoczynając ześlizg w linii spadku stoku, należy regulować prędkość kątem zakrawędziowania nart.

Skośny- jadąc w skos stoku zmniejszyć stopień zakrawędziowania nart przez zmniejszenie głębokości układu do stokowego, wprowadzenie nart w ześlizg, utrzymując pozycję frontalną regulować prędkość z wielkością zakrawędziowania

4. Skręt z półpługu - jadąc w skos stoku, na wewnętrznej krawędzi dolnej narty, odsuwamy nartę górną do pozycji półpłużnej. W celu rozpoczęcia skrętu górną część ciała (od bioder w górę) pochylamy na górną nartę. W trakcie wykonywania skrętu znaczenia nabiera praca zewnętrznym kolanem i wprowadzanie zewnętrznej narty na wewnętrzną krawędź. Wraz ze zwiększaniem czucia ślizgu na krawędzi narty zewnętrznej, przejmujemy nią zwiększającą się siłę odśrodkową i z jej pomocą doprowadzamy nartę wewnętrzną do układu równoległego. Narta zewnętrzna jest nartą prowadzącą, wycinającą skręt. Narta wewnętrzna prowadzona w układzie kątowym spełnia dwie funkcje:

Poziom 4

Założenia: poprawna pozycja narciarska, prawidłowe dociążanie i odciążanie nart. Zjazdy z kijkami. Dyplom przyznawany po każdym egzaminie.

Szacowany czas szkolenia: 5- 8 godzin

1. Skręt bazowy NW - zjazd z utrzymaniem nart w pozycji równoległej w każdej fazie skrętu z widocznym zaakcentowaniem jazdy „nisko – wysoko”. Narty prowadzone ślizgowo.

2. Zmiana rytmu i promienia wykonywanego skrętu - tor slalomowy, na przemian skręty krótsze i dłuższe, płynna zmiana z krótszego skrętu w dłuższy. Każdy skręt poprzedza wbicie kijka.

3. Pozycja zjazdowa zjazd po slalomie w prawidłowej pozycji zjazdowej

4. Skręt STOP – pozwala na natychmiastowe zatrzymanie się. Odciążenie WN daje możliwość natychmiastowej rotacji nóg, co za tym idzie, skręcenia nart i ostre ich zakrawędziowanie w celu wytracenia prędkości

Poziom 5


Założenia: opanowanie skrętów równoległych i poprawna pozycja narciarska, koordynacja ruchów w skrętach o krótkim promieniu. Zjazdy z kijkami. Dyplom przyznawany po każdym egzaminie.

Szacowany czas szkolenia: 5-10 godzin

1. Skręt równoległy NW - skręt z wbiciem kijka, zjazd z utrzymaniem nart w pozycji równoległej z widocznym zaakcentowaniem jazdy "nisko - wysoko"

2. Skręt równoległy prawidłowy zjazd z utrzymaniem nart w pozycji równoległej we wszystkich fazach skrętu. Prawidłowa pozycja narciarska i jazda na krawędziach.

3. Slalom gigant - przejazd po trasie slalomu w czasie nie przekraczającym limitu 20% czasu ustalonego przez instruktora. Przykład: czas uzyskany przez instruktora 20,00 sek. Czas zaliczeniowy dla zawodnika to 24,00 sek. Wszystkie czasy powyżej nie kwalifikują się do zaliczenia przejazdu.

Poziom 6

Założenia: umiejętność jazdy na krawędziach, poprawna pozycja narciarska, różnorodne formy jazdy na nartach, wszechstronność narciarska. Zjazdy z kijkami. Dyplom przyznawany po każdym egzaminie.

Szacowany czas szkolenia: 5-10 godzin

1. Skręt śmig - dynamiczny zjazd krótkim skrętem z wbiciem kijka i pełną kontrolą prędkości.Prawidłowa pozycja narciarska i jazda na krawędziach

2. Jazda terenowa - zjazd trudną trasą z zastosowanie skrętów o różnym promieniu, umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach narciarskich, dowolny skok terenowy

3. Skręt z poszerzenia kątowego - z najazdu w skos stoku, utrzymując ślizg na wewnętrznej krawędzi dolnej narty, odstawiamy nartę górną do półpługu. W momencie dotknięcia nią śniegu, ustawiamy ją na wewnętrznej krawędzi i rozpoczynamy na niej ślizg w skręcie. Zwiększając prędkość i siłę odśrodkową, pogłębiamy pozycję dośrodkową biodrem, odblokowujemy zewnętrzne kolano, którym kontrolujemy sposób zakrawędziowania i prowadzenia narty zewnętrznej, co bezpośrednio wpływa na promień i kierunek wykonywanego skrętu. Narty staramy się prowadzić w pozycji równoległej, szerokiej podczas wykonywania całego skrętu. Przechodzimy w ten sposób do skrętu z poszerzenia równoległego, którego wykonanie różni się od poprzedniego jedynie równoległym odstawieniem narty górnej w momencie rozpoczęcia skrętu.
 

4. Skręt carvingowy - z najazdu w skos stoku - pochylamy kolana do przodu w dół, ustawiając narty na dolnych krawędziach. Zwiększamy nacisk na nartę górną, jej wewnętrzną krawędź, rozpoczynając ślizg na krawędzi w skręcie. Kontrolując wewnętrzną krawędź zewnętrznej narty, przejmujemy nią zwiększającą się siłę odśrodkową. Pogłębiamy pozycję dośrodkową biodrem, odblokowujemy kolano, którym kontrolujemy sposób zakrawędziowania i prowadzenia narty. Jeździmy na obu nartach w pozycji naturalnej, szerokiej, z dowolnym dociskiem wybranej narty w kolejnych fazach skrętu.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się do newslettera,
otrzymuj informacje o rabatach!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij