Beskidzki szlak architektury drewnianej
(kościół w Lachowicach, karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, kościół w Zawoi, skansen w Markowych Rówienkach (Zawoja), skansen w Zubrzycy Górnej z możliwością wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych, np. malowanie na szkle, pieczenie chleba.
*KOŚCIÓŁ W LACHOWICACH – Lachowice stanowią punkt wyjścia szlaków turystycznych w Beskidzie Żywieckim oraz w Beskidzie Małym. Najważniejszym zabytkiem wsi jest drewniany kościół św.Piotra i Pawła z 1789 roku. Stylem nawiązuje do późnego średniowiecza, ale posiada również elementy barokowe. Jako jeden z dziewięciu innych został zgłoszony na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.
* KARCZMA RZYM w Suchej Beskidzkiej – drewniany budynek z końca XVIII wiekuBalladę „Pani Twardowska” znamy wszyscy. Ale kto wie, że historia w niej opowiedziana wydarzyła się w Suchej Beskidzkiej… W karczmie, która od drugiej połowy XVIII wieku stoi w tym samym miejscu i nadal pełni tę samą rolę…Wnętrza karczmy o wystroju regionalnym, nawiązują do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Karczma pełniła również rolę miejsca o szczególnej symbolice. Właśnie tam handlujący pieczętowali udane transakcje kupna i sprzedaży.
*KOŚCIÓŁ W ZAWOI - Kościół parafialny św. Klemensa Papieża i Męczennika w Zawoi zbudowano w 1888 r . Stylistycznie odbiega od tradycyjnego wizerunku górskich drewnianych kościółków. Budowla ta, wzniesiona na planie krzyża, nawiązuje do wzorców niemieckich i skandynawskich.
*SKANSEN W MARKOWYCH RÓWIENKACH W ZAWOI - Niewielki skansen, który znajduje się na tzw. Markowych Rówienkach, kilkaset metrów na zachód od pętli autobusowej i parkingu w Zawoi Markowej. Skansen zaczęto organizować w 1973 r., a początek ekspozycji dał dom Franciszka Kudzi z 1900 r. Kolejne zabytkowe obiekty pozyskano do skansenu już z początkiem lat 80-tych. Najcenniejsza i najstarsza jest tu kurna chata Franciszka Słopiaka z 1815 r., w której eksponowane są m.in. typowe dla babiogórców urządzenia izby białej i czarnej (także sprzęty domowe i stroje). Są też dwa inne domostwach, a w jednym z nich ciekawa kolekcja oleodruków) oraz spichlerz XIX-wieczny, kuźnia z 1906 r. i kamienna kapliczka z figurka Matki Bożej przeniesiona z suskiego cmentarz
*ORAWSKI PARK ETNOGRAFICZNY - Zlokalizowany na pograniczu polsko-słowackim, u stóp Babiej Góry Orawski Park Etnograficzny zaprasza nas do poznania kultury orawskich górali. Na terenie skansenu zobaczymy charakterystyczne chałupy z wyżką, w których mieszkali górale, a także miejsca, w których pracowali: tartak, olejarnię, kuźnię oraz folusz — zakład do obróbki sukna. Poznamy tu również historię i tradycję ważnego dla kultury tego regionu malarstwa na szkle. Wyjątkowość i piękno Parku zostało docenione przez wielu artystów, między innymi Jerzego Hofmana, który nakręcił tu sceny do filmowej adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem.
Zapisz się do newslettera,
otrzymuj informacje o rabatach!