Hotel Beskidzki Raj Medical SPA - sala konferencyjna dostępna na MojeKonferencje.pl Hotel Beskidzki Raj - Sale Weselne
Hotel Beskidzki Raj*** Medical SPA, Stryszawa, Zawoja
Kamera live
Hotel Beskidzki Raj*** Medical SPA, Stryszawa, Zawoja

Wycieczki lokalne piesze

27/ 09/ 2023
28/ 09/ 2023

Babia Góra

Masyw Babiej  Góry ze szczytem Diablak (potocznie zwany Babią Górą - 1725 m n.p.m.)

Duma naszego regionu, jedno z najważniejszych miejsc docelowych turystów odwiedzających Beskidy. Diablak zaliczany jest do Korony Gór Polskich.

Czas  wycieczki około 6 – 8 godzin

Prowadzą na nią różne  szlaki. Ze względów  logistycznych  polecamy wejście i zejście do tego samego miejsca, gdzie na parkingu można spokojnie zostawić samochód. Rozpoczęcie  wycieczki od przełęczy Krowiarki  Szlakiem  Czerwonym  przez Sokolicę, Kępę, Gówniak, szczyt Diablak, Przełęcz Brona do Schroniska na Markowe Szczawiny, gdzie można zrobić dłuższą przerwę i skosztować lokalnej domowej kuchni. Zejście do parkingu spokojnym, nieobciążający  szlakiem niebieskim, który jest bardzo wypłaszczony i otoczony koroną wysokich drzew iglastych, których zapach zapiera dech w piersiach, a pojawiające się od czasu do czasu miejsca widokowe na przepiękne Beskidy dodają uroku. Niespodzianką przy końcu szlaku jest Mokry Stawek, który istnieje już od 6 tysięcy lat. Można do niego wrzucić monetę na gwarantowane szczęście. Po dotarciu na Przełęcz Krowiarki istnieje możliwość zakupu  pamiątek,  czy też regionalnych wyrobów - oscypków i bunca.

Warto pamiętać – w sezonie Babia Góra jest mocno oblegana przez turystów. Warto wyruszyć wcześniej, aby móc znaleźć miejsce na parkingu i uniknąć tłumów. Babia Góra nazywana jest też Kapryśnicą, a to ze względu na zmienne warunki pogodowe, co należy uwzględnić przy przygotowaniach do wycieczki.

Jałowiec

Wycieczka  ok. 5,5  h  na Jałowiec bezpośrednio z Surzynówki ( 816 m n.p.m.) na której szczycie znajduje się hotel Beskidzki Raj.

Wyjście niebieskim szlakiem, następnie przy Remizie OSP  w prawo główną drogą należy dojść do czerwonego szlaku prowadzącego granicą dwóch wsi Zawoi i Stryszawy. Na przełęczy Przysłop za którą po kilkudziesięciu minutach  należy skręcić w prawo na żółty szlak . Mijając Kiczorę i Kolędówkę dochodzimy do Jałowca (1110 m n.p.m.). Po drodze mijamy kilka starych drewnianych domostw oraz wiele miejsc widokowych z których roztacza się przepiękny widok na Pasmo Polic i  położoną w dolinie rzeki Skawicy - Zawoję. Na szczycie Jałowca znajduje się wiata z miejscem na ognisko, drewniany krzyż i mały obelisk upamiętniający tam  pobyt kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły. Szczyt Jałowca stanowi trójstyk granic wsi Stryszawa, Koszarawa i Zawoja - zbiegają się na nim szlaki stamtąd prowadzące. Z powrotem proponujemy zejście do połowy tym samym szlakiem należy wejść na szlak niebieski. Dojdziemy nim do przełęczy Pod Jałowcem (1076 m. n.p.m.) stamtąd należy kierować się już szlakiem w kolorze żółtym. Mijamy po prawej stronie Schronisko turystyczne „W Murowanej Piwnicy” na Opacznem. Dochodząc do Przełęczy Kolędówki kierujemy się na lewo i zmieniamy kolor szlaku na zielony dochodzimy nim do Klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek na Siwcówce możemy też odwiedzić znajdujące się obok Wzgórze Miłosierdzia. Z tego miejsca powrót do hotelu busem.

 

 

Ośrodek Edukacyjny BPN

Zwiedzenie interaktywną wystawę pt. „Fauna i flora babiogórska”, podczas której  można usłyszeć dźwięki lasu: m. in. śpiew ptaków i porykiwanie niedźwiedzia oraz poznać jak chroniona jest babiogórska przyroda.

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono 6 ścieżek edukacyjnych przybliżających walory przyrody babiogórskiej, jak również kulturę, tradycję i architekturę budowlaną mieszkańców wsi podbabiogórskich.

1. Doliną Rybnego Potoku

Trasa: Zawoja Ryżowana - Sulowa Cyrhel - Rybna - Zawoja Lajkonik
Ścieżka daje możliwość zaznajomienia się z zamieszkującymi tereny BgPN ssakami, ptakami, rybami, płazami i gadami. Dowiadujemy się również o roślinności przypotokowej, jak i o sukcesji wtórnej oraz biologicznych oczyszczalniach.

Kolor znaków: zielony    Długość ścieżki: 3,5km     Czas przejścia: 1h 30min

2. Jak chronimy babiogórską przyrodę

Trasa: Zawoja Markowa - Fickówka - Ryżowana (granica parku)

Babia Góra dzięki wyjątkowym walorom przyrodniczym objęta jest najwyższą formą ochrony - parkiem narodowym. O występujących formach ochrony przyrody na Babiej Górze, jak również o rezerwacie Biosfery Babia Góra, dowiemy się podczas wędrówki ścieżką "Jak chronimy babiogórską przyrodę".

Kolor znaków: zielony     Długość ścieżki: 3,5km        Czas przejścia: 1h 45min

3. Echa pierwotnej puszczy karpackiej

Trasa: Zawoja Czatoża - Gruba Jodła - Fickowe Rozstaje

Ścieżki prowadzą w większości po terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, skrajem Kniei Czatożańskiej.Pozwala zapoznać się ze zbiorowiskami roślinnymi występującymi na terenie pierwotnej puszczy karpackiej, ale także ze zbiorowiskami na terenach ukształtowanych przez działalność człowieka.

Kolor znaków: żółty       Długość ścieżki: 8,4km         Czas przejścia: 4h

4. Śladami Wawrzyńca Szkolnika

Trasa: Zawoja Czatoża - Markowe Rówienki

Ścieżka daje możliwość zaznajomienia się z charakterystycznymi elementami architektonicznymi budownictwa Babiogórców. Została nazwana imieniem Wawrzyńca Szkolnika, popularyzatora oświaty i turystyki w Zawoi, który był jednym z pierwszych przewodników babiogórskich.

Kolor znaków: niebieski        Długość ścieżki: 3,5km        Czas przejścia: 1h 30min

5. W reglu dolnym

Trasa: Zawoja Lajkonik - Rybna - Norczak - Zawoja Policzne

Podczas wędrówki ścieżką zaznajamiamy się z drzewostanem lasów babiogórskich, jak również z występującymi zbiorowiskami roślinnymi.

Kolor znaków: niebieski     Długość ścieżki: 2,8km      Czas przejścia: 1h 45min

6. Mokry Kozub

Trasa: Zawoja Barańcowa - Mokry Kozub - Zawoja Barańcowa - Zawoja Markowa

Ścieżka poprowadzona w sąsiedztwie dyrekcji BgPN na Mokry Kozub (842 m n.p.m.) i dalej do Zawoi Markowej, gdzie znajduje się "Polanka Odkrywców". Na trasie znajduje się 11 przystanków m.in."Z biegiem rzeki", "Wyprawa do wnętrza ziemi", "U bram lasu", "Sięgając chmur" czy "Leśna klasa". Mokry Kozub to miejsce, z którego roztacza się przepiękny widok na Babią Górę i Zawoję położoną w dolinie rzeki Skawicy.

 

 

 

 

Zawoja Przysłop - Sucha Beskidzka

6,5 km ok 2,5 h czerwonym szlakiem przez Gawronkę i Księży Las, a powrót czarnym szlakiem przez Zasypnicę, Magurkę zejście w Surzynówce pod samym hotelem  5,2 km ok 2h

Dysponując czasem można zatrzymać się w Suchej Beskidzkiej i zwiedzić miejski szlak historyczno-krajoznawczy oznaczony na biało-niebiesko. Łączy on najciekawsze zabytki i historyczne miejsca w mieście. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oznaczyło w formie tablic informacyjnych dziesięć najważniejszych obiektów szlaku:

1.      Budynek Stacji Kolejowej

2.      Cmentarz Choleryczny

3.      Cmentarz Parafialny

4.      Zespół Kościelno-Klasztorny

5.      Rynek i Karczmę Rzym

6.      Zespół Zamkowo-Parkowy

7.      Kaplicę Konfederacką na górze Jasień

8.    Budynek C.K. Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego (obecny Sąd Rejonowy)

9.     Siedzibę Zarządcy Hut Suskich (dawne przedszkole)

10.   Drewniane Wille Dworskie.

Najważniejszymi punktami docelowymi w Suchej jest Karczma Rzym, słynna z legendy o Panu Twardowskim, Zamek w Suchej Beskidzkiej - zwany także Małym Wawelem oraz Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - z przełomu XIX i XX wieku.

 

Szlak Papieski

Szlak Papieski upamiętniający  ostatnią górską wędrówkę Księdza Kardynała Karola Wojtyły przed wyborem na papieża.

Czas przejścia ok 6 h (18 km)
Rozpoczęcie Skawica  Sucha Góra i przez ok 1,2 h podejście dość wymagającym, stromym szlakiem niebieskim który prowadzi na  piękną, widokowa do niedawna  wypasaną przez owce Halę Krupowej na której  latem rośnie całe mnóstwo pysznych jagód i ziół. Ponadto w sierpniu wielkie połacie kwitnącej  kiprzycy zapierają dech w piersiach. W schronisku PTTK można ugasić pragnienie i posilić się pysznymi, domowymi posiłkami. Następnie  trasa wiedzie szlakiem czerwonym  przez rezerwat przyrody im. prof. Zenona Klemensiewicza - rezerwat leśny (wysokogórski bór świerkowy zachowany w stanie naturalnym) na Policę (1369 m) na której stoi pomnik upamiętniający niewyjaśnioną po dziś dzień katastrofę lotniczą z  1969 roku, podczas której zginęli wszyscy 53 pasażerowie. Podążając dalej, wśród kosodrzewin dochodzimy do hali Śmietanowej 1298 m, dzisiaj już całkowicie zalesiona, ale z której szczytu można podziwiać wspaniałe widoki na Zawoję, masyw Babiej Góry, Pilsko, wzniesienia Beskidu Śląskiego i przy dobrej pogodzie Tatry. Kolejne ciekawe miejsce na trasie to Główniak (1093 m) - na tym wzniesieniu zachowały się fragmenty okopów (pamiątka po II Wojnie Światowej), obecnie są to niewielkie podłużne wgłębienia zarośnięte lasem na jego południowych stromych zboczach. Następnie Brożki (1236 m) - poniżej tego wzniesienia (około 50 m od szlaku) znajduje się drewniany schron turystyczny zwany "Chatką nad Mogiłą". No i końcowy punkt szlaku Przełęcz Krowiarki (Przełęcz Lipnicka 1012 m) - koniec Szlaku Papieskiego, oznakowany rzeźbioną tablicą pamiątkową.

Dla uatrakcyjnienia wycieczki, młodzież i nie tylko może poprzez Geocoaching  odnaleźć aż dwa skarby które ukryte są po drodze.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się do newslettera,
otrzymuj informacje o rabatach!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij