Hotel Beskidzki Raj Medical SPA - sala konferencyjna dostępna na MojeKonferencje.pl Hotel Beskidzki Raj - Sale Weselne
Hotel Beskidzki Raj*** Medical SPA, Stryszawa, Zawoja
Live camera
Hotel Beskidzki Raj*** Medical SPA, Stryszawa, Zawoja

Wycieczki objazdowe

19/ 03/ 2024
20/ 03/ 2024

Wadowice i okolice

 REJON WADOWIC - CAŁODZIENNA WYCIECZKA OBJAZDOWA - DWIE OPCJE DO WYBORU

1. Zatorland  – Wadowice

W małej miejscowości Zator znajduje się Park Rozrywki dla całej rodziny! Znajdują się tam 4 parki tematyczne, dzięki temu każdy, nieważne mały czy duży, znajdzie dla siebie coś interesującego. 

Do wyboru mamy:

Park Dinozaurów – jego główną atrakcją jest ścieżka edukacyjna, przy której znajduje się ponad  100 modeli dinozaurów. Nie są to zwykle modele, gdyż są ruchome i w pełni interaktywne!

Muzeum Szkieletów i Skamieniałości – możemy tutaj zamienić się w poszukiwaczy śladów przeszłości.

Park Mitologii – tutaj zobaczymy figury greckich bogów i herosów. Co ciekawe wszystkie znajdują się na… wodzie! Możemy podziwiać je z pomostu lub z pokładu tramwaju wodnego.

Park Owadów – figury nieznacznie różnią się od żywych owadów, a to dlatego że są… wielkości ludzi! Wreszcie można im się dokładnie przyjrzeć. Figury są ruchome, przy każdej znajdziemy interesujący opis.

W drodze powrotnej nie sposób ominąć pięknego miasta papieskiego – Wadowic.

Wadowice swoją popularność zawdzięczają osobie papieża Jana Pawła II, który mieszkał tu jeszcze jako Karol Wojtyła. Możemy tutaj skorzystać z krótkiej wycieczki ciuchcią szlakiem Karola Wojtyły, odwiedzić Dom Rodzinny papieża, w którym znajduje się nowoczesne muzeum, lub też usiąść na urokliwym rynku i delektować się smakiem popularnej kremówki papieskiej.

 

2.  Apilandia - Interaktywne  Centrum Pszczelarstwa w Kleczy Dolnej - Wadowice

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak cenne są dla człowieka i środowiska pszczoły. Aby bliżej poznać te pożyteczne owady powinniśmy odwiedzić Interaktywne Centrum Pszczelarstwa w Kleczy Dolnej niedaleko Wadowic. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób przybliżany jest temat pszczół i tajniki ich życia. Co kryje się w ulu? Jak powstaje pyszny miodek? Na czym polega praca pszczelarza? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedź w Apilandii. Figury są ruchome, przy każdej znajdziemy interesujący opis.

W drodze powrotnej nie sposób ominąć pięknego miasta papieskiego – Wadowic.

Wadowice swoją popularność zawdzięczają osobie papieża Jana Pawła II, który mieszkał tu jeszcze jako Karol Wojtyła. Możemy tutaj skorzystać z krótkiej wycieczki ciuchcią szlakiem Karola Wojtyły, odwiedzić Dom Rodzinny papieża, w którym znajduje się nowoczesne muzeum, lub też usiąść na urokliwym rynku i delektować się smakiem popularnej kremówki papieskiej.

Żywiec - Góra Żar

ŻYWIEC - GÓRA  ŻAR - CAŁODNIOWA WYCIECZKA OBJAZDOWA - DWIE OPCJE DO WYBORU

1. Stary Zamek i Muzeum Miejskie w Żywcu – Góra Żar

Czy warto wejść do Starego Zamku i zwiedzić Muzeum Miejskie w Żywcu? Jak najbardziej!

Muzeum Miejskie w Żywcu to miejsce, gdzie zgromadzono wszystkie elementy pozwalające poznać historię, przyrodę i unikalne zwyczaje Żywca oraz Żywiecczyzny. W muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. Można kupić bilet tylko na jedną wystawę, jednak każda z ekspozycji ma coś ciekawego do zaoferowania, dlatego najlepiej zwiedzić je wszystkie. Ponadto Muzeum oferuje możliwość wzięcia udziału w interesujących warsztatach np. z garncarstwa lub malowania na szkle.

Po solidnej dawce historii przeniesiemy się w nieco wyższe partie Beskidu Małego mianowicie na Górę Żar. Położona na wysokości 761 m n.p.m. góra powita nas piękną panoramą okolicy. Na szczycie znajduje się zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo – Pompowej (udostępnionej do zwiedzania), możemy również skorzystać z całorocznego grawitacyjnego toru saneczkowego, który zapewni nam sporą dawkę adrenaliny. Niesamowitą atrakcją są tutaj paralotniarze, którzy licznie startują ze szczytu. Kolorowe paralotnie często kołują ponad szczytem.

2. Muzeum Browaru w Żywcu – Góra Żar

Jedną z ważniejszych atrakcji Żywiecczyzny jest Muzeum Browaru w Żywcu. Muzeum zostało otwarte w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Już samo położenie muzeum budzi ciekawość. Zlokalizowane jest bowiem w dawnych piwnicach leżakowych browaru. Po przekroczeniu wrót muzeum, goście wchodzą w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru oraz produkowanego w nim piwa. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznają kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec
aż po współczesność.

Po solidnej dawce historii przeniesiemy się w nieco wyższe partie Beskidu Małego mianowicie na Górę Żar. Położona na wysokości 761 m n.p.m. góra powita nas piękną panoramą okolicy. Na szczycie znajduje się zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo – Pompowej (udostępnionej do zwiedzania), możemy również skorzystać z toru saneczkowego, który zapewni nam sporą dawkę adrenaliny. Niesamowitą atrakcją są tutaj paralotniarze, którzy licznie startują ze szczytu. Kolorowe paralotnie często kołują ponad szczytem.

Beskidzki Szlak Architektury Drewnianej

BESKIDZKI SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

Sładają się na niego: Kościół w Lachowicach, Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, kościół w Zawoi, skansen w Markowych Rówienkach (Zawoja), skansen w Zubrzycy Górnej z możliwością wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych, np. malowanie na szkle, pieczenie chleba.

Kościół w Lachowicach stanowi punkt wyjścia szlaków turystycznych w Beskidzie Żywieckim oraz w Beskidzie Małym. Najważniejszym zabytkiem wsi Lachowice jest drewniany kościół św. Piotra i Pawła z 1789 r. Stylem nawiązuje do późnego średniowiecza, ale posiada również elementy barokowe. Jako jeden z dziewięciu innych został zgłoszony na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. 

Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej – drewniany budynek z końca XVIII wieku Balladę „Pani Twardowska” znamy wszyscy. Ale kto wie, że historia w niej opowiedziana wydarzyła się w Suchej Beskidzkiej… W karczmie, która od drugiej połowy XVIII wieku stoi w tym samym miejscu i nadal pełni tę samą rolę…Wnętrza karczmy o wystroju regionalnym, nawiązują do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Karczma pełniła również rolę miejsca o szczególnej symbolice. Właśnie tam handlujący pieczętowali udane transakcje kupna i sprzedaży. 

Kościół w Zawoi - Kościół parafialny św. Klemensa Papieża i Męczennika w Zawoi zbudowano w 1888 r. Stylistycznie odbiega od tradycyjnego wizerunku górskich drewnianych kościółków. Budowla ta, wzniesiona na planie krzyża, nawiązuje do wzorców niemieckich i skandynawskich.

Skansen w Markowych Rówienkach w Zawoi - Niewielki skansen, który znajduje się na tzw. Markowych Rówienkach, kilkaset metrów na zachód od pętli autobusowej i parkingu w Zawoi Markowej. Skansen zaczęto organizować w 1973 r., a początek ekspozycji dał dom Franciszka Kudzi z 1900 r. Kolejne zabytkowe obiekty pozyskano do skansenu już z początkiem lat 80-tych. Najcenniejsza i najstarsza jest tu kurna chata Franciszka Słopiaka z 1815 r., w której eksponowane są m.in. typowe dla babiogórców urządzenia izby białej i czarnej (także sprzęty domowe i stroje). Są też dwa inne domostwach, a w jednym z nich ciekawa kolekcja oleodruków) oraz spichlerz XIX-wieczny, kuźnia z 1906 r. i kamienna kapliczka z figurka Matki Bożej przeniesiona z suskiego cmentarz.

Orawski Park Etnograficzny - Zlokalizowany na pograniczu polsko-słowackim, u stóp Babiej Góry Orawski Park Etnograficzny zaprasza nas do poznania kultury orawskich górali. Na terenie skansenu zobaczymy charakterystyczne chałupy z wyżką, w których mieszkali górale, a także miejsca, w których pracowali: tartak, olejarnię, kuźnię oraz folusz — zakład do obróbki sukna. Poznamy tu również historię i tradycję ważnego dla kultury tego regionu malarstwa na szkle. Wyjątkowość i piękno Parku zostało docenione przez wielu artystów, między innymi Jerzego Hofmana, który nakręcił tu sceny do filmowej adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem.

Sucha Beskidzka, Stryszawa, Lachowice

ZWIEDZANIE ATRAKCJI KULTUROWYCH SUCHEJ BESKIDZKIEJ, STRYSZAWY I LACHOWIC


Zwiedzanie Suchej Beskidzkiej: Zespół Klasztorno-Kościelny, Karczma Rzym, Zamek Komorowskich, park zamkowy, następnie przejazd do Stryszawy, zwiedzanie Muzeum Zabawki Ludowej, przejazd do Lachowic, zwiedzanie drewnianego kościoła p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła.

Zespół Klasztorno - Kościelny w Suchej Beskidzkiej – tworzą piękne pod względem architektonicznym i stylistycznym budowle wraz z budynkiem klasztornym oraz czterema kaplicami. Stary kościół o typowo gotyckiej bryle i renesansowych elementach dekoracyjnych wraz z budynkiem klasztornym, który obecnie pełni funkcję plebani, wzniesiony został z fundacji byłego właściciela Suchej - Piotra Komorowskiego, w latach 1613 -1614. Stary kościół połączony został z nowym kościołem za pomocą parterowej przewiązki, która pełni również rolę zakrystii. Zaprojektowany przez Teodora Talowskiego został wzniesiony w latach 1897 - 1908. Głównymi fundatorami świątyni byli Braniccy oraz suscy kolejarze. Bryła kościoła łącząca w sobie elementy malowniczego eklektyzmu, zwłaszcza gotyku i stylu romańskiego jest jednym z najwspanialszych dzieł polskiego architekta.

Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej – drewniany budynek wybudowany na kamiennej podmurówce z końca XVIII wieku. Unikalny przykład dawnej karczmy o walorach artystycznych, często wymieniana w literaturze fachowej. To właśnie tu Adam Mickiewicz umieścił akcję ballady „ Pani Twardowska”. Po dziś dzień Karczma jest otwarta nie tylko dla odwiedzających, ale również dla chętnych posmakowania staropolskiej kuchni. Wchodząc do Karczmy Rzym mamy wrażenie jakby czas się zatrzymał. Panuje tu półmrok, stąpamy po skrzypiących deskach, we wnętrzach można spotkać diabła Mefistofelesa, z którym pan Twardowski zawarł pakt. Przedsionek Karczmy Rzym jest również miejscem sprzedaży pamiątek regionalnych.

Zamek Komorowskich w Suchej Beskidzkiej – zwany także Małym Wawelem. To jeden z najpiękniejszych obiektów architektury renesansowej w Polsce. Zamek położony jest u stóp góry Jasień, niedaleko ujścia Stryszawki do Skawy. Znajduje się kilkaset metrów na północ od centrum miasta. Dzisiaj to centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu. W swojej prawie sześciowiekowej historii był własnością pięciu rodzin szlacheckich: Castiglione - Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich, a obecnie, po uregulowaniu stanu prawnego – Gminy Sucha Beskidzka. Najstarszą część zamku, widoczną w skrzydle południowo - wschodnim wzniósł w 1554-1558 Kasper Castiglione – Suski, złotnik krakowski o pochodzeniu włoskim, nie wykluczone, że w miejscu starszego założenia dworskiego. Kolejny z właścicieli Piotr Komorowski w 1608-1630 dokonał jego rozbudowy w okazałą rezydencję magnacką w stylu renesansowym, wzorowaną na zamku królewskim w Krakowie. W 1608 r. zamek trafił w ręce Komorowskich i wtedy dokonano znacznej części rozbudowy.

W czasie I wojny światowej w zamku funkcjonował szpital Polskiego Czerwonego Krzyża. Po wybuchu II wojny światowej, gdy ostatni prywatny właściciel Juliusz Tarnowski wraz z rodziną udał się na emigrację, rezydencję zajęli Niemcy, a później wojska radzieckie. Sama budowla (w przeciwieństwie do jej wnętrz), nie ucierpiała zbytnio w czasie wojennej pożogi, jednak wyposażenie oraz bezcenne zbiory biblioteczno-muzealne uległy rozproszeniu, rabunkom i dewastacji. Tylko część z nich zdołano uratować i włączyć w skład księgozbiorów różnych bibliotek na terenie Polski.

W zamku swoją siedzibę mają: Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej wraz z Punktem Informacji Turystycznej działającym w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej, Miejski Ośrodek Kultury - Zamek wraz z Galerią Sztuki, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej, Łucznicze Towarzystwo Sportowe, Zamek Suski oraz hotel i restauracja „Kasper Suski”. Zamek jako niezwykle piękna i kulturotwórcza przestrzeń, jest miejscem licznych imprez okolicznościowych, sympozjów, konferencji naukowych oraz koncertów.

W sąsiedztwie zamku, od jego południowej strony znajduje się obszerny park o XIX-wiecznym założeniu. Na południowym krańcu parku znajduje się tzw. Domek Ogrodnika, dawne zabudowania gospodarcze zamku. Obecnie mieści się w nich Muzeum Ziemi Suskiej.

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie - W ramach projektu „Chronimy dziedzictwo kulturowe członków Euroregionu Beskidy - gmin Gbelany i Stryszawa" w ramach Programu Współpracy Trans-granicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Głównym celem projektu, po stronie polskiej, był remont i adaptacja przejętego przez gminę w 2007 roku, wówczas nieużytkowanego i niszczejącego, pochodzącego z poł. XIX w. zabytkowego dworku - leśniczówki tak aby służył celom kulturalno - społecznym. Utworzono również „Beskidzkie Centrum Zabawki Ludowej” z ośrodkiem dokumentacyjnym i stałą ekspozycją, punktem sprzedaży zabawek i innych wyrobów regionalnych. W ramach projektu powstała również pracownia informatyczno - multimedialna i punkt informacji turystycznej. Realizacja projektu pozwoliła uchronić niszczejący budynek i ocalić jego historyczną wartość. 

Zabawki twórców z ośrodka żywiecko - suskiego eksponowane są w największych krajowych placówkach muzealnych posiadających zbiory sztuki ludowej. Koniki, ptaszki, bryczki, klepoki prezentowane były i są na licznych światowych i krajowych wystawach. W stryszawskiej gminie, którą śmiało można uznać za centrum polskiego zabawkarstwa, nie było dotychczas, poza skromną wystawą w pomieszczeniach Warsztatów Twórczych, miejsca gdzie można by było umieścić stałą ekspozycję i stworzyć ośrodek dokumentacji.

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach – drewniany kościół parafii śś. Piotra i Pawła w Lachowicach, którego powstanie datuje się na koniec wieku XVIII. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Inicjatorką budowy była hrabina Teresa Pankracja Wielopolska.Kościół położony jest na nieznacznym wzniesieniu nad wsią, pośród cmentarza, otoczony starymi drzewami i parkanem z belek wiązanych na zrąb. Po lewej stronie kościoła współczesna, drewniana dzwonnica. Wyposażenie kościoła w większości późnobarokowe. Na cmentarzu zmarli chowani są do dnia dzisiejszego.

Zobacz na mapie
Newsletter
Sign to newsletter to receive more information!
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close